Habercilik.net

Bademin faydaları nelerdir?

Vitamin deposu olan badem protein, E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve mineral bakımından son derece zengindir. Birçok alanda kullanılan badem, hastalıklara şifa oluyor. Peki bademin faydaları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi gelir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bademin faydaları nelerdir?
440 views
22 Eylül 2018 - 12:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye badem imalatında dünya sıralamasında ilk 10 ülke içerisindedir. Ülkemizin yanında İran, Suudi Arabistan, Lübnan, Suriye, Ürdün ve İsrail gibi ılıman abuhavaların olduğu ülkelerde de yetişir. Tatlı ve acı badem olarak ikiye ayrılır. Acı badem yağı, yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Tatlı badem ise genelde çiğ olarak tüketilmektedir. Bademin bir yan ürünü olan badem sütü bu arada lezzetli bir içecek ve inek sütüne alternatif besindir. Badem son derece yüksek besin ihtiva eder. E vitamini, kalsiyum, fosfor, demir ve magnezyum açısından zengin bir kaynaktır. Ayrı olarak, çinko, selenyum, bakır ve niyasin içerir. Diğer bütün türleriyle karşılaştırıldığında besin değerleri ve yararlı bileşenleri ile ön tasarıya çıkmaktadır. Bunun yanında badem yağı  saç ve cilt itibariyle, ayakkabı ve cilt elbiselerin savunmasına kadar pek çok alanda kullanılır. Peki badem yağının yararları nelerdir? İşte bademin tüm yararları…

BADEMİN YARARLARI NELERDİR?

– Kansere yakalanma rizikonunu azaltır. Bilhassa kolon kanserine karşı savunma sağlar.

– Solunum sistemine yarar sağlar.

– Öksürük gibi kış hastalıklarına iyi gelir.

– Kansızlık meseleniz mu var? Kansızlık rahatsızlığından yakınıyor musunuz? Badem sayesinde kansızlıktan kurtulabilirsiniz.

– Cinsel isteği ve cinsel gücü de arttırır. İktidarsızlık için yararlı bir kuruyemiştir.

– Diyabet rahatsızlığı olan kişiler de bu yararlı kuruyemişi kolayca tüketebilir. Şeker hastalığı için de iyi gelen bir yiyecektir.

– Diş bakımına yardım eder.

– Muhtevanındaki fosfor sayesinde kemik ve diş yapısını güçlendirir. Kuvvetli kemiklere ve dişlere sahip olmayı sağlar.

– Sıhhatli ve bakımlı saçlara kavuşmak için de bu şifalı besinden tüketebilirsiniz. Son zamanlarda badem yağlı şampuanlar mevcuttur. Bu şampuanlar ile saçlar daha parlak ve canlı görünür.

– Cilt bakımı sağlar. Bilhassa sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Badem yağı cilde masaj yapılmasına kullanılabilir.

– Safra kesesi oluşma rizikonunu azaltır.

– Kan basıncını tertip eder.

– Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara kolay kolay yakalanmamayı sağlar.

– Bademin muhtevanındaki manganez ve bakır varlığı enerji imalatını arttırarak metabolizmayı hızlandırır. Bir avuç badem yiyerek gün boyu enerjinizi savunabilirsiniz.

– Lif açısından zengin olması nedeniyle kabızlığı önler. Sindirim sistemini tertip eder, bağırsakları deşarj olur.

Badem Beyin Sıhhatine Yararlıdır: Badem insan beyninin gelişimi ve sıhhati için ihtiyaç duyulan olan bir hayli elementi ve bileşeni içermektedir. Yalnızca yetişkinler için değil, çocuklarında beyin sıhhati için faydalıdır. Alzheimer hastalığına yakalanma rizikonunu azaltabilir. Bu konuyla alakalı olarak yapılan birçok ilmi çalışma bademin içerdiği birçok besin kaynağının sinir sisteminin genel sıhhatini savunmak için gerekli olduğunu ortaya koymuştur. Günde 6-7 tane ve düzenli olarak badem tüketmeniz sıhhat açısından birçok fayda sağlayacaktır.

Badem Kolesterol Sağlığını Korur: Bademin düzenli olarak tüketilmesi, iyi ve kötü kolesterol düzeylerini dengelemeye yardımcı olur Bu özelliği kolesterolün balanssız seyri neticesi oluşabilecek birçok hastalığa yakalanma rizikonunu azaltır. Diğer bir ifade ile problemi ortadan kaldırarak olabilecek birçok sağlık probleminin oluşmasına mani olur.

Badem Kemik Sağlığına Faydalıdır: Badem içerdiği pek çok vitamin ve mineraller yardımıyla mükemmel bir şifa kaynağıdır. İçerdiği bu maddelerin en ehemmiyetlilerinden bir tanesi de fosfordur. Ayrı olarak ‘osteoporoz’ gibi yaşa bağlı meselelerin başlamasını önlerken, fosfor yardımıyla kemiklerin ve dişlerin dayanıklılığını arttırır.

Badem Kalp İçin Mükemmel Bir Besindir: Bademde bulunan doymamış yağlar, protein, potasyum ve kalp sıhhati için ehemmiyetlidir. Bademin içerdiği E vitamini ayrı olarak tesirli bir antioksidan olmasını sağlar. Bademde bol miktarda bulunan magnezyum kalp krizini önlemeye yardımcı olurken, bu arada kalp hastalıkları rizikonunu azaltır. Badem arter inflamasyona kapı aralayan meselelerin tesirini azaltır. Folik asit açısından da iyi bir kaynaktır. Bu yüzden arterlerde yağ kir oluşumuna kapı aralayan homosistein düzeyini azaltmaya yardımcı olur. Ayrı olarak, badem arter duvar hasarına karşı kuvvetli bir kalkan oluşturmak için E vitamini ile yardımcı olur.

Badem Bağışıklık Sistemi Güçlendirir: Bağışıklık sisteminin sıhhatli bir şekilde çalışması için bir hayli maddeye ihtiyacı vardır. Bu maddelerden bir tanesi de alkalidir. Badem, alkali açısından çok zengin bir besin kaynağıdır. Bu madde bağışıklık sistemini güçlendirmeye fayda. Bu arada çeşitli hastalıklara kapı aralayan sıhhatsiz şartları bertaraf eder. Alkali katkısı ile beraber, E vitamini karışımı ile beraber badem güçlü bir antioksidana dönüşür. İşte bu karışım neticesi bağışıklık sisteminde yüzlerce hem de onlarca hastalığa kapı aralayan serbest köktenleri yok eden mükemmel bir antioksidan ortaya çıkar. Bademin bol miktarda içerdiği E vitamini kanser hastalıklarına yakalanma rizikonunu azaltır ve kalp sağlığını savunur. Bununla alakalı olarak yapılan araştırmalar E vitamini oranı yüksek olan insanların kalp rahatsızlıklarına yakalanma rizikosu diğer insanlara göre %30-40 daha azdır.

Cilt Bakımı ve Badem: Cilt sağlığı açısından bademin faydaları bilinen bir şeydir. Badem yağı masajı ekseriyetle yeni doğan bebekler için önerilir. Badem sütü ile cilt sağlığını savunan sabunlar yapılmaktadır ve kozmetik sektöründe çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Badem Kan Basıncını Tertip eder: Bademde bulunan potasyum kan basıncını tertip etmeye yardımcı olur. Ayrıca bol miktarda içerdiği sodyum kan basıncında olabilecek dalgalanmaları engeller. Kalp sağlığı için kan basıncının ehemmiyeti büyüktür. Bu yüzden badem kan basıncını dengelerken aynı vakitte kalp sağlığını savunmaktadır.

Enerjiyi Arttırır: Badem manganez, bakır ve riboflavin içermektedir ve bu maddeler enerji imalatı için metabolizmaya çok yardımcı olurlar. Yolda yürürken dahi kolayca bulabilir ve tüketebilirsiniz.

Badem Kanseri Önler: Milli Kanser Merkezi, yüksek perhiz lifleri içeren bademin bilhassa kolon kanserini tedbire noktasına tesirli olabileceğini belirtmiştir.

Badem Diyabete Karşı Savunma Sağlar: Badem bilhassa yemeklerden sonra glikoz ve insülin düzeylerinde olan artışı azaltmak için yardımcı olur. Diyabet hastalarında sık sık yemek sırasında veya yemekten sonra olan şeker düzeyinin artması meselenini badem giderebilir. Ve şeker düzeyini sıhhatli bir düzeyde tutabilir.

Gebelik Döneminde Badem: Badem yeni doğan bebeklerde doğum kusurlarını gideren folik asit içerir. Ayrıca, sağlıklı hücre büyümesi ve doku oluşumunu teşvik eder. Doktorlar gebe kadınlara folik asit desteğini reçetelerde verirler fakat badem anne ve bebeğin sağlığını savunmak için yeterli derecede folik asit içerir.

Badem Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Birçok araştırma bademin kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bademin bağırsak hareketlerini arttırdığı bilinen bir şeydir. Bu özelliği ile daha hızlı kilo vermek isteyenlerin düzenli olarak kullanabileceği nadir besinlerdendir. Ayrıca içerdiği lifler yardımıyla zehirli maddeleri de temizler.

Badem Kabızlığı Önler: Bademin lif açısından zengin olduğunu söylemiştir ve diğer birçok lif açısından zengin olan gıdalar gibi badem kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte sindirim sürecini kolaylaştırır, sindirim sisteminin yorulmasını engeller. Günde 4 veya 5 tane badem yemeniz bile sindirim sisteminizin düzenli bir şekilde çalışmasına yeter.

BADEM YAĞININ FAYDALARI NELER?

Badem yağı yaygın olarak kozmetik ürünlerinde kullanıldığını hepimiz biliriz. Cilt, saç ve genel sağlığınız için badem yağının yardımıyla mükemmeller yaratabilirsiniz.

Badem yağı, antioksidan açısından zengindir. Bunun yanında E vitamini, yağ ve protein muhtevası yüksektir. Bu mükemmel maddelerin günlük kullanımı birçok rahatsızlıkların rehabilitasyonunu sağlar ve saç, cilt sıhhatini savunur.

– A, E ve B vitaminleri açısından zengin olan badem yağı cilt sıhhatini savunur, gözenekleri açar, nem düzeyini arttırır.

– Ciltte olan tahriş ve irini giderir, kuru ciltleri nemlendirir, daha yumuşak ve pürüzsüz cilt sağlar.

– Göz çevreninde oluşan koyulukları veya kararmaları giderir ( göz çevrenindeki cilt bölümü). Bunun için bir hafta süresince badem yağını mevzubahis bölümlere uygulayın.

– Badem yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve yaşlılığı geciktirir.

– Badem yağı ölü hücreler ve kirli yağlardan cildi temizler. Bunun için bir miktar süt, badem yağı ve limonu karıştırarak cildinize 30 dakika boyunca uygulayın. Bu uygulama cildinizi ölü hücrelerden temizler ve gözenekleri açar.

– Badem yağı, sedef ve egzama hastalıklarına iyi gelir. Bunun için bir kaşık lavanta yağını badem yağı ile karıştırın ve 20 dakika cilde uygulandığında kaşıntı ve irini giderecektir.

– Saç sağlığı için de badem yağı mükemmel bir şifa kaynağıdır, saçları kuvvetlendirir, dökülmesini engeller. Haftada yalnızca bir iki kere saçınıza masaj yaparak badem yağı uygulamanız yeterlidir. Bunu yaparken sıcak suda havluyu ıslatarak saçlarınızın üzerine koyarsanız daha emilimi daha iyi sağlarsınız.

– Badem yağı kalp hastalıklarını önler, günlük olarak az miktarda ama düzenli olarak alınabilir.

– Badem yağı kan basıncını tertip eder.

– Sinir sistemine badem yağının pozitif tesirleri vardır. Stresle mücadelede büyük katkı sağlar.

– Adale ağrılarına iyi gelir, badem yağı yorgun adalelere yine güç kazandırır.

– Kan dolaşımını arttırır, bebeklerin gelişimine katkıda bulunur.

BADEMİN ZARARLARI NELERDİR?

60-70 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının tamamını karşılamaktadır. Bu miktardan fazla badem yerseniz, gün içinde tükettiğiniz diğer gıdalardan aldınız E vitamini ile birlikte tekliflen dozu aşmış olursunuz. 1-2 günlük E vitamini doz aşımı büyük bir meseleye kapı aralamaz ancak bu vaziyet haftalarca sürerse uyuşukluk, bulanık görme, baş ağrısı, ishal ve şişkinlik gibi problemlere sebep olabilir.vdcasino
baymavi
cratosslot

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

short haircutsshort hairstylesshort haircuts for black womenshort haircuts for women

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Çanakkale escortTrabzon escortÇorum escortErzurum escortZonguldak escortİzmir masaj salonuİstanbul masaj salonu
Tekirdağ escort bayanKütahya escort bayanYalova escort bayanÇanakkale escort bayanBalıkesir escort bayanAydın escort bayanManisa escort bayanMuğla escort bayanAfyon escort bayanTokat escort bayanSivas escort bayanTrabzon escort bayanOrdu escort bayanAmasya escort bayanAntalya escortArdahan escortAnamur escortAnkara mutlu son masaj
kartal escortfrankfurt escortkepez escortmersin escort Manisa mutlu sonSakarya mutlu sonMuğla mutlu sonOrdu mutlu sonYozgat mutlu sonSakarya escortVan escortTekirdağ escortKonya escortElazığ escort