Habercilik.net

Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Doğal yollarla sirke nasıl yapılır?

Elma sirkesi yüzyıllardır birçok hastalığın tedavisinde kullanılan, vücuda son derece faydalı vitaminlerin, minerallerin ve tabiî asitlerin başta olduğu birtakım değerli maddeleri bünyesinde barındırmaktadır. Peki elma sirkesinin faydaları nelerdir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Elma sirkesinin faydaları nelerdir? Doğal yollarla sirke nasıl yapılır?
296 views
22 Eylül 2018 - 12:46
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Gıdadan temizliğe kadar çok fazla alanda tüketilen elma sirkesi çok daha önceki senelerden beri kullanılan rehabilitasyon aracıdır. Yemeklerden salatalara ve cilt bakımına kadar pek çok alanda kullanılan elma sirkesi, zengin muhtevası sayesinde bakteri ve mikroplarla mücadelede tesirli bir rol oynamaktadır. İçerisinde barındırdığı vitamin ve mineraller vücut sıhhatine ehemmiyetli katkılarda bulunmaktadır. Kuvvetli bir antioksidan özelliğine sahip olan elma sirkesi, yüksek tansiyondan kolesterole ve obeziteye kadar pek çok alanda yarar sağlar. Asırlardan günümüze kadar kullanılmaya devam edilen elma sirkesi, Antik Yunan’da hekim Hipokrat tarafından bir hayli sıhhat meselesinin tedavisinde bitkisel reçete olarak kullanılmıştır. Tabii antiseptik, antifungal ve antibakteriyel özelliklerine sahip olan elma sirkesi, muhtevanında bol miktarda magnezyum, fosfor, potasyum, demir, bakır ve florin barındırmaktadır. Elma sirkesi birçok hastalığa iyi gelen ve salatalarda kullanılabilen bir sirkedir. Saçlara parlaklık vermesi, tansiyonu düşürmesi, şeker hastalığına iyi gelmesi elma sirkesinin faydaları arasındadır. Birçok kişi zayıflamak emeliyle da elma sirkesi kullanır. İşte elma sirkesi ile ilgili tüm merak edilenler…

ELMA SİRKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

– Adale ağrılarına iyi gelir.

– Kalp sağlığını savunur. Kalp ile arkadaştır.

– Gut hastalığına iyi gelir.

– Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı savunma sağlar.

– Enerji verir, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

– Kan basıncını tertip eder.

– Kolesterolü düşürür.

– Kan dolaşımını arttırarak varisleri yok eder.

– Probiyotik bakterilerin artmasına yardım eder.

– Menopoz dönemindeki kadınlar için de oldukça faydalı bir sirkedir.

– Sebze ve meyveler, mikroplardan temizlemek için, sirkeli su ile yıkanır.

– Yorgunluk ve uykusuzluk için yatmadan önce sirkeli su içilir.

– Su ile kaynatılıp buharına durulursa; baş ağrısı, astım ve cilt kirlerine faydalıdır.

– Bal karıştırılmış sirkeli su her gün içilirse, düzenli kilo verilebilir.

– Mide üzerine sirkeli bez konulursa, bulantı ve kusmayı önler.

– Sirkeli bez, varislere de oldukça faydalıdır.

– Sirke, orta dereceli yanıklarda da kullanılır.

– Nasırların ve sertliklerin üzerine sirkeyle ıslatılmış ekmek konulur.

– Kepekli ve donuk saçlar için durulama suyuna sirke ilave edilir.

– Cildi yumuşatmak, parlatmak için banyo suyuna bir miktar sirke katılır.

Mideye Yararı Vardır: Reflü gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi elma sirkesinin yararları arasındadır. Reflüye iyi gelmesi için, bir bardak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ilave edin. Yemeklerden 5 dakika önce bu suyu için. Giderek reflüye iyi gelecektir.

Zarar veren Bakterileri Ortadan Kaldırır: Vücutta bulunan zarar veren bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bunun yanında bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin sayısının artmasına katkıda bulunur. Elma sirkesinin antiseptik özelliği cilt sıhhati için de ehemmiyetlidir. Cilt ve tırnaklarda olan mantar ve enfeksiyon meselelerine karşı çok tesirlidir. Şayet ayaklarınızda mantar meselesi varsa sıcak suya elma sirkesi katarak ayaklarınızı suya koyun veyahut elma sirkesini direk ayaklarınıza uygulayın. Bunun yanında kulak irini, mesane enfeksiyonu veya kandidiyaz rehabilitasyonu için tesirli bir şifa kaynağıdır. Genel manada değişik şekiller ve formatlarda ortaya çıkan enfeksiyon hastalıklarına karşı rehabilitasyon edici özelliği vardır.

Kanser Hücreleriyle Savaşmaya Yardımcı Olur: Sıhhatli bir bünye sahibi olmak için vücudumuzun bir miktar alkali pH ihtiyacı vardır. Elma sirkesi kanser gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için vücutta alkalinite miktarını arttırır.Bu vücudumuzda bulunan bir takım zehirli maddelerin giderilmesine yardımcı olur. Böylelikle vücut daha sıhhatli hale gelir ve bilhassa kansere kapı aralayan sebepler minimize edilmiş olur. Bunun yanında elma sirkesi kanser hücrelerinin dağılma hızını yavaşlatır.

Hane Temizliğinde Kullanılır: Bilhassa yüzeyleri parlatarak kir bırakmaz. Bir bardak suyun içine yarım çay bardağı kadar elma sirkesi dökün. Hazırlanan bu su ile mutfak yüzeyleri, mikrodalga fırın, pencere ve aynalarınızı silin. Elma sirkesi ile yüzeylerde iz kalmaz ve silinen yüzeyler parlar.

Şeker Hastalığına İyi Gelir: Elma sirkesi kan şekerini tertip ederek diyabete yarar sağlar. İnsülin duyarlılığını ve insülin reaksiyonunu azaltır. Bir bardak ılık suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi ilave ederek tüketirseniz şeker hastalığına fayda bulabilirsiniz. Salatalarınıza ilave ederek de kullanabilirsiniz.

Tansiyonu Düşürür: Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmaya göre, elma sirkesi tüketen kişilerin kan basıncının ehemmiyetli ölçüde düştüğü görülmüştür.

Kaşıntılara İyi Gelir: Özellikle haşere ısırıkları neticeninde ciltte oluşan kaşıntılara karşı da kullanılabilir. Kaşıntıyı gidererek deşarj olmaya yardım eder.

Kötü Kokularla Savaşır: Özellikle evin içindeki sigara dumanı gibi kokuları yok etmek için kullanılabilir. Bu tesiri için bir kasenin içine elma sirkesi dökün. Odanın bir köşesine koyun ve kaseyi orada bekletin. Giderek odadaki kötü kokuların yok olduğunu fark edeceksiniz.

Vücudun pH’ını Dengeler: Muhtevanındaki asetik asit ile pH balansını sağlar. Bu balansın sağlanması ile kanser gibi rahatsızlıklara yakalanma rizikosu düşer.

Sindirim Sistemini Tertip eder: Yenilen yemeklerin daha rahat sindirilmesine yardım eder. Bu sayede kabızlığa iyi gelir. Şişkinlik ve hazımsızlığı önler. Bağırsakları deşarj olur.

Yorgunluk Gidericidir: Yorgun el ve ayaklar elma sirkesi ile ovulursa yada masaj yapılırsa ellerdeki ve ayaklardaki yorgunluklar gider.

Tabii Deodorant Görevi Görür: Koltuk altı kokusundan kurtulmaya yardım eder. Koltuk altında koku oluşmasının sebebi koltuk altındaki bakterilerdir. Elma sirkesi ile koltuk altı bakterileri yok edilir. Bu sayede kötü kokular gider. Bunun için bir parça pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatarak koltuk altlarınızı silebilirsiniz.

Ağız Kokusunu Yok Eder: Ağızdaki bakteriler ağız kokusu oluşmasına kapı aralayabilir. Ağızdaki bakterileri öldürmek ve ağız kokusundan kurtulmak için elma sirkesi ile gargara yapılabilir. Bir çay kaşığı elma sirkesi içilerek de ağız kokusundan kurtulabilirsiniz.

Güneş Yanığına İyi Gelir: Ilık bir duş aldıktan sonra son durulama suyuna bu sirke ilave edebilir ve durulama suyu ile beraber kullanılabilir.

Vücuttaki Morluklara İyi Gelir: Vücutta oluşan morlukların renginin açılmasında, hafiflemesinde kullanılabilir.

Siğillerin İyileşmesini Sağlar: Bir parça pamuğun üzerine elma sirkesi dökün. Pamuğun siğilin üzerine koyarak sabaha kadar bekleyin. Bir hafta yada 10 gün içinde siğilin yok olmaya başladığını görebilirsiniz.

Detoks Yapar: Hücrelerin yenilenmesine yardım eder. Özellikle karaciğer için çok faydalıdır. Vücudun pH’ını dengeler.

Dişleri Beyazlatır: Beyaz dişler ve güzel gülüşler için elma sirkesi kullanılabilir. Dişlerdeki lekeleri de yok eder.

Ayak Kokusunu Yok Eder: Ayak kokusundan kurtulmak için bu şifalı sirkeye bir parça pamuk daldırın ve bu pamukla ayaklarınızı silin. Bu şekilde ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

ELMA SİRKESİNİN CİLDE FAYDALARI!

– Cildinizi güzelleştirir.

– Bir bardak suyun içine çeyrek bardak elma sirkesi ilave edin. Bir pamuğu bu karışıma batırın ve yüzünüzü bu pamukla silin. Sabah ve akşam cildinizi bu şekilde temizlerseniz giderek cildinizin güzelleştiğini göreceksiniz.

– İltihaplı sivilce ve sivilcelerden bu şekilde kurtulabilirsiniz.

– Yaşlılık lekelerini yok eder.

– Egzamaya iyi gelir.

– El ve ayak mantarları için faydalıdır. Ellerde ve ayaklarda görülen mantarları yok eder.

ELMA SİRKESİ NASIL TÜKETİLİR?

Her alanda birçok tesiri için elma sirkesi günde iki defa içilebilir. Bir bardak suyun içine bir çorba kaşığı elma sirkesi dökülür ve karıştırılır. Bu şekilde sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce içilebilir. Şayet sirkeli suyun tadını beğenmeyerek içmek istemezseniz içine az miktarda bal ilave edebilirsiniz.

EVDE ELMA SİRKESİ NASIL YAPILIR?

Hepimizin en sık kullandığı hane malzemelerinden birisi kuşkusuz elma sirkesidir. Elma sirkesi, hem beslenme emelli hemde evde temizlik emelli çok istikametli bir ev yardımcısıdır. Sizler evde kendi uygulayacağınız yollarla kendi zevkinize göre ve tamamiyle saf elma sirkesi yapabilirsiniz. Verdiğimiz tariflerde hem elma kabuğundan hem de elmadan sirke yapımı hakkında bilgi verdik. Ayrı olarak yazının nihayetinde baz nebatların sirke içerisine yatırılıp bekletilmesiyle ele geçirilen nebat sirkesi yapımı hakkında da bilgi verdik.

Kullanacağımız elmanın tabii koşullarda yetişmiş ilaçsız elma olması daha iyi netice verir.

Evde Elma Sirkesi için Malzemeler:

10 adet iyice yıkanmış  elma

2 litre içme suyu

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı iri turşu tuzu

5.3 litrelik kavanoz veya bir kap

Elmaların sap ve çekirdekleri ayıklanır, güzelce doğranır ve temiz bir kab içine alınır, üzerini hafif geçecek kadar su ilave edir ve diğer malzemeler konur. Kab üzerine bir tülbent konur ve olasıysa tülbent bağlanır ki böcek ve sinekler girmesin. İlk günler her gün, ileri ki haftalarda ise haftada bir karıştırılır. İlk haftadan sonra kavanoz etrafında küçük sirke sinekleri görmeye başlarsınız bu normal bir vaziyettir. Bu tür sirkenin oluşması için en az iki ay müddet gerekmektedir. Sirke hazır olunca içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Buda normal bir vaziyettir bu tabaka bir maya tabakasıdır. Bu maya tabakasıyla; bal kullanmadan diğer yapacağınız elma sirkesini mayalayabilirsiniz.

Evde Elma Sirkesi Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Sirkeniz ne kadar çok beklerse o kadar kendine mahsus ve kaliteli olur. Şayet sirkenizin kalitesini arttırmak isterseniz; 15- 20 müddetten sonra karışımı süzüp, oluşan sirke içine iki üç adet nohut, bir parça ekmek, az miktarda kaya tuzu atın ve kavanozun ağzını kapatarak 40 gün bekletin. Daha sonra süzün. Elmada şayet ilaç kalıntıları olursa, elma sirkesinin oluşum evresi zor olacaktır. İlaç kalıntıları yararlı maya bakterilerinin çoğalmasını da engelleyebilir. Ayrı olarak aynı vaziyet aşırı klorlu su kullanımında da görülebilir. Olasıysa natürel kaynak suyu veya damacana suyu kullanmak daha mantıklıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

short haircutsshort hairstylesshort haircuts for black womenshort haircuts for women

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

Çanakkale escortTrabzon escortÇorum escortErzurum escortZonguldak escortİzmir masaj salonuİstanbul masaj salonu
Tekirdağ escort bayanKütahya escort bayanYalova escort bayanÇanakkale escort bayanBalıkesir escort bayanAydın escort bayanManisa escort bayanMuğla escort bayanAfyon escort bayanTokat escort bayanSivas escort bayanTrabzon escort bayanOrdu escort bayanAmasya escort bayanAntalya escortArdahan escortAnamur escortAnkara mutlu son masaj
kartal escortfrankfurt escortkepez escortmersin escort Manisa mutlu sonSakarya mutlu sonMuğla mutlu sonOrdu mutlu sonYozgat mutlu sonSakarya escortVan escortTekirdağ escortKonya escortElazığ escort